logo Abbotsford Abbotsford
Wrestling Varsity Schedule    (as of 01-23-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Saturday, Dec 1, 2018
Tournament  10:15AM  Abbotsford/Colby vs. Black River Falls  Black River Falls High School         
Invitational  10:15AM  Away vs. Black River Falls,
Gale Ettrick Trempealeau,
Durand Junior / Senior,
Onalaska,
Adams/Friendship,
Pittsville,
Stratford - WI,
Cashton,
Auburndale..,
Bruce,
Ladysmith,
Nekoosa,
Thorp,
Whitehall,
DeSoto,
Portage,
Eau Claire Regis 
Black River Falls Field House         
Thursday, Dec 6, 2018
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Neillsville/Greenwood/Loyal  Loyal High School         
Saturday, Dec 8, 2018
Invitational  10:30AM  Away vs. Barron,
Ashland,
Bruce,
Clear Lake,
Cornell,
Flambeau,
Hayward Community Schools,
Lakeland,
Luck,
Menomonie,
Osceola,
Turtle Lake,
Unity 
Barron High School         
Tournament  10:30AM  Abbotsford/Colby vs. Barron Area Schools  Barron High School         
Thursday, Dec 13, 2018
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Spencer/Columbus Catholic  Abbotsford High School         
Saturday, Dec 15, 2018
Tournament  10:00AM  Abbotsford/Colby vs. Auburndale  Auburndale High School         
Tournament  10:00AM  Away vs. Auburndale..,
Logan,
Eau Claire North,
Black River Falls,
Sun Prairie,
Cornell,
Manawa,
Necedah,
Royall,
Thorp,
Tri-County 
Auburndale High School         
8:30 a.m. Weigh-ins in the Old Gym with 9:00 a.m. Coaches Meeting.
Thursday, Dec 20, 2018
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Altoona/Regis,
Thorp 
Abbotsford High School         
Friday, Dec 28, 2018
Tournament  9:15AM  Abbotsford/Colby vs. Eau Claire Memorial  University of Wisconsin - Eau Claire         
Invitational  9:15AM  Away vs. Eau Claire Memorial,
Logan,
Park,
Plainview-Elgin-Millville,
Wausau East,
Mahtomedi,
Superior,
Mondovi,
Ladysmith,
Osseo-Fairchild,
Whitehall,
Pine Island,
Independence 
         
Weigh in at 8am.
Saturday, Jan 5, 2019
Invitational  9:30AM  , Abbotsford/Colby vs. Neillsville/Greenwood/Loyal,
New Lisbon,
Nekoosa,
Menomonie,
Chetek-Weyerhaeuser,
Black River Falls,
Athens 
Neillsville High School         
Tuesday, Jan 8, 2019
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Osseo-Fairchild/Augusta/Fall Creek  Osseo-Fairchild High School         
Saturday, Jan 12, 2019
Tournament  9:00AM  Abbotsford/Colby vs. Ladysmith  Ladysmith High School         
Invitational  9:30AM  Away vs. Ladysmith,
Black River Falls,
Rice Lake,
Prescott,
Chequamegon,
Shell Lake,
Bloomer-Colfax,
Barron,
Flambeau,
Cameron,
Turtle Lake,
Athens,
Bruce,
Cornell,
Cumberland,
Elcho,
Marathon,
Phillips,
Three Lakes,
Reedsville 
Ladysmith High School         
Thursday, Jan 17, 2019
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Stanley-Boyd/Owen-Withee  Abbotsford High School         
Senior Night
Thursday, Jan 24, 2019
Match  7:00PM  Abbotsford/Colby vs. Cadott  Cadott High School         
Saturday, Feb 2, 2019
Tournament  10:00AM  Abbotsford/Colby vs. Spencer/Columbus Catholic,
Altoona/Regis,
Cadott,
Neillsville/Greenwood/Loyal,
Osseo-Fairchild/Augusta/Fall Creek,
Stanley-Boyd/Owen-Withee,
Thorp 
Spencer High School         
Saturday, Feb 9, 2019
Regional  10:00AM  Abbotsford/Colby vs. Black River Falls  Black River Falls High School         
Tuesday, Feb 19, 2019
Sectional  TBD  Abbotsford/Colby vs. Neillsville  Neillsville High School